Szukaj

108 powitań słońca na Nowy Rok

108 powitań słońca na nowy rok to jogiczna tradycja upamiętnienia ważnego wydarzenia, jak na przykład rozpoczęcie nowego roku. W kulturze jogicznej i indyjskiej liczba 108 ma symboliczne i magiczne znaczenie. Po dodaniu otrzymujemy 9, a to symbol młodości i przebudzenia. Ajurweda naucza o 108 punktach marma na ciele człowieka. W jodze 108 uważa się więc za idealną liczbę powtórzeń.


Co jednak daje nam tak intensywna praktyka? Bo faktem jest, że taka liczba powtórzeń surya namaskar to niezłe wyzwanie.

Od wieków uważa się, że ta sekwencja przynosić korzyści dla ciała i ducha, ale skupmy się na faktach.

Badacze z International Journal of Yoga sprawdzili i zbadali wpływ powitań słońca na człowieka. Co im wyszło? Potwierdzili tylko to co ludzie wcześniej zaobserwowali . Mianowicie, praktykowanie powitania słońca 20 minut dziennie skutkowało w grupie badanych większym spokojem, zwiększoną odpornością na stres, a osoby te były dużo bardziej pogodne niż przed eksperymentem.

Powitanie słońca to również bardzo dobry sposób na rozpoczęcie przygody z jogą. To 12 prostych asan , które można modyfikować ze względu na stopień jogicznego zaawansowania. Sekwencja szybko zapada w pamięć i pozwala na samodzielne praktykowanie.

Oprócz dowiedzionych korzyści z zakresu ducha gwarantuję wzmocnienie i rozciągnięcie całego ciała. Powitanie słońca wpływa na ciało holistycznie stąd taka jego popularność w świecie jogi i nie tylko. Poprawia krążenie krwi, masuje narządy wewnętrzne pobudzając je do pracy i wpływając na ich detoksyfikację. Wzmacnia kręgosłup, wspomaga pracę tarczycy i wydzielanie hormonów.

Połączenie silnego ciała z jasnym i uważnym umysłem, który jest jednocześnie spokojny i wyciszony to piękny sposób na rozpoczęcie dnia. Oczywiście można praktykować powitanie słońca o każdej porze, jednak rano praktyka pomoże ci uporać się z poranną sztywnością ciała i pięknie nastroi twój umysł na resztę dnia. Praktyka surya namaskar pozwala zachować zgrabną sylwetkę i opóźnia procesy starzenia, przez napinanie tylnej taśmy powięziowej i tym samym opóźnienie powstawania zmarszczek. Skóra jest promienna i napięta.

Na poziomie duchowym praktyka zwiększa przepływ energii życiowej Prana, znacząco podnosząc witalność i energetyczność.Wydaje się, że 108 powtórzeń to niewykonalna ilość, jednak nie musisz zaczynać od tej liczby. Warto zacząć od kilkunastu powtórzeń i w miarę wzmacniania ciała zwiększać ilość , aż w końcu osiągniesz liczbę 108.


Zatem jak dobrze przygotować się do praktyki?

Nie praktykuj z pełnym pęcherzem i pełnym żołądkiem. Jeśli masz problemy zdrowotne np. kłopoty z sercem warto zasięgnąć porady swojego lekarza. To samo odnosi się do kobiet w ciąży, a w późnym jej okresie odradza się praktykowanie tak intensywnej jogi. Początek miesiączki to również nie najlepszy czas na surya namaskar. Pamiętaj, żeby zawsze słuchać swojego ciała i nigdy nie robić nic na siłę. Praktyka powinna zawsze być dostosowana do twoich możliwości i zawsze możesz praktykę przerwać na chwilę, odpocząć, złapać oddech. To twoja praktyka więc słuchaj siebie i nie zważaj na innych.


Praktykę warto zacząć od chwili wyciszenia. Może być to siad lub luźna pozycja góry . Weź kilka spokojnych wdechów i wydechów. Rozluźnij ciało i umysł .

Kiedy już czujesz gotowość do rozpoczęcia serii zacznij od spokojnego tempa i prostych modyfikacji (chaturanga dandasana może być wykonana na kolanach i nie trzeba przeskakiwać, możesz zwyczajnie przechodzić w swoim tempie). Dopiero gdy poczujesz, że temperatura ciała wzrosła pozwól sobie , oczywiście jeśli masz na to ochotę , na zwiększenie tempa czy trudności. Obserwuj czego potrzebuje twoje ciało i umysł.


108 powitań słońca wykonujemy w 9 seriach po 12 surya namaskar. Możesz to wykorzystać i wykonać tylko kilka serii, a nie od razu pełną sekwencję 108 powtórzeń. Po każdej serii jest chwila na złapanie oddechu.

Po zakończonej praktyce warto pozostać jeszcze chwilę w pozycji tadasana ( pozycja góry), żeby złapać oddech i uspokoić ciało i umysł.


Czujesz gotowość do praktyki? Mam nadzieję, że cię zachęciłam i spróbujesz kilku powitań słońca. Poniżej znajdziesz link z filmem jak wykonać powitanie słońca z modyfikacją dla osób początkujących.


NANASTE
Autor dołożył wszelkich starań, aby artykuł był w pełni wartościowy i zgodny z aktualną wiedzą, jednak nie ponosi odpowiedzialności za sposób w jaki wiedza zostanie wykorzystana i zinterpretowana przez czytelnia.

52 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie