top of page
Szukaj

Czas na matę

Nie daj się pokonać czyli jak rozegrać grę o wybór maty.Na rynku jest dostępnych tak wiele tego typu produktów, że można dostać zawrotu głowy. We wszystkich wzorach, kolorach, z różnych materiałów, tańsze, droższe….

Zmęczyłam się samym myśleniem o tym, a gdzie wybrać cokolwiek.

Mata to jedyny produkt do jogi, w który naprawdę warto zainwestować. Ubrania, akcesoria, to wszystko naprawdę nie jest tak ważne jak mata o dobrej przyczepności. Oczywiście jeśli dopiero próbujesz sił na macie i nie wiesz czy chcesz inwestować możesz ćwiczyć na ręczniku lub dywanie jednak jeśli czujesz, że praktyka jest ci bliska to dobra mata jest bardzo ważna.

Stworzyłam dla ciebie krótki poradnik o tym jak nie zgubić się w tym labiryncie i znaleźć matę idealną.

Podstawowym pytaniem jakie słyszę kiedy ktoś prosi o poradę przy kupnie maty to która lepsza: naturalna czy syntetyczna. Nie ma na to jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. I nie to jest najważniejsze.

Najważniejsze czym należy się kierować przy wyborze maty do jogi jest przyczepność. Mata musi mieć właściwość, która przy wzroście wilgotności twoich dłoni i ich temperatury zwiększa przyczepność. Tylko taka mata daje ci stabilną podstawę do praktyki i chroni przed urazami. Zatem wszystkie maty, które tej funkcji nie maja mogą odejść.

Grubość maty zależna też jest od twoich potrzeb. Jeśli cierpisz na bóle kolan lub twoja sylwetka jest dość koścista i często odciskasz sobie kostki wybierz grubszą matę nawet 4,5-5mm. Da ci to dobrą amortyzację i poczucie miękkości.

Wróćmy do materiału . Naturalna czy syntetyczna?

Tutaj też zastanów się nad preferencjami. Maty syntetyczne są bardzo dobre, mają dobrą przyczepność i sięgnęłabym po nie zwłaszcza jeśli jesteś alergikiem. Naturalne materiały mogą uczulać jak chociażby kauczuk. Zwróć na to uwagę przy zakupie.

Maty naturalne po które warto sięgnąć to klasyczne plecionki ( dostaniecie chociażby na purnama.com) , maty korkowe (np. SayYoga) oraz maty kauczukowe (Joyinme lub SayYoga). Producentów jest oczywiście więcej, podaje wam tylko przykłady gdzie możecie zerknąć.
Maty kauczukowe mają dobrą przyczepność, są naturalne, biodegradowalne i często są malowane w piękne wzory. Ich dodatkową zaletą jest też fakt, że większość z nich można prać w pralce i jest to bardzo praktyczne. Są w różnych grubościach wiec można dobrać sobie stopień amortyzacji. Ważną cechą jest też ich ciężar, są lżejsze od mat korkowych i bardziej elastyczne. Te cieńsze można złożyć w kostkę i zabrać ze sobą wszędzie.
Maty korkowe również są ekologiczne, biodegradowalne i też mają piękne kolory i wzory. Być może obawiasz się, że korek się kruszy, ale nic takiego się nie dzieje. Na pewno jest cięższy niż kauczuk i nie można takiej maty prać w pralce. Czyści się ją wilgotną ściereczką no i nie jest taka skłonna do składania jak mata kauczukowa.

Maty plecione są ekologiczne, biodegradowalne i mają swój niepowtarzalny klasyczny klimat. Są najbardziej przyjazne w podróży, można je składać, zwijać. Można je prać co też jest praktyczne. Niestety zdarza się, że przesuwają się podczas praktyki. Maty syntetyczne, kauczukowe i korkowe od spodu mają prążkowanie utrzymujące matę na miejscu podczas praktyki.

Kolor i wzór to już tylko indywidualne preferencje.
Nadal szumi ci e głowie?

Poniżej zebrałam dla ciebie wszystko w formie pytań i punktów. Odpowiedz sobie i zobacz w którym kierunku chcesz iść.

  1. Czy ważne jest by mata była naturalna ?

  2. Czy potrzebuje dodatkowej amortyzacji?

  3. Czy ciężar ma znaczenie? Czy będę się z matą przemieszczać?

  4. Czy łatwość składania i zwijania mają znaczenie? Czy będę z matą podróżować?

  5. Czy mam alergie na jakieś naturalne materiały jak kauczuk?

  6. Czy zależy mi, aby można było matę prać w pralce ( ważne przy praktykach plenerowych) czy raczej woda i ściereczka wystarczą?

Mam nadzieję, że ta lista pomoże ci ustalić twoje preferencje.

Zapraszam cię też na mój kanał gdzie znajdziesz recenzję maty kauczukowej oraz korkowej.


NAMASTE

74 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page