top of page
Szukaj

Czy relaksacja jest medytacją?

Medytacja, a relaksacja.

Często są ze sobą mylone, bo na pierwszy rzut oka sporo je łączy jednak to zupełnie różne sprawy.

Dlaczego medytacja nie zastąpi relaksacji, a relaksacja nie do końca jest medytacją?

Jeśli chcesz poznać re subtelne różnice, które odmienią twoje spojrzenie , zapraszam do lektury.

Zacznijmy od relaksacji. Kojarzy się z savasana czyli pozycją trupa. Wykonywana na końcu praktyki jogi, w pozycji leżącej. Czasami po zakończonej medytacji. Jest finalną pozycją kończącą sesję. Jej celem jest ostudzić ciało po praktyce, rozluźnić wszystkie mięśnie, uspokoić umysł. Pozwala ciału na nabranie pamięci mięśniowej po praktyce i ostatecznie rozluźnia umysł po pełnym skupieniu na praktyce asan. Przez wielu błędnie uważana za najłatwiejszą pozycję w jodze. Dlaczego błędnie? Bo całkowite rozluźnienie wszystkich mięśni, całego ciała, ale też umysłu i trwaniu w bezruchu ciała i ducha wcale nie są takie proste jakby mogło się wydawać. Mimo wszystko savasana jest dla wielu ukochaną pozycją, w której relaksują się po praktyce i często kojarzą ją z nagrodą po ciężkiej pracy na macie. Poniekąd tak jest, savasana jest nagrodą dla ciała i umysłu. Po oczyszczającej z napięć, toksyn, nagromadzonego stresu, praktyce asan, ostatnia z nich jest ostatecznym dokończeniem dzieła i stanowi piękne rozluźniające podsumowanie sesji. Savasana to czas kiedy uspokajamy oddech, myśli, rozluźniamy mięśnie. W tej asanie pozostajemy w rozluźnionym bezruchu, pozwalamy, aby ciało było miękkie i swobodnie opadało swoim ciężarem na matę. W czasie savasany odnotowujemy to poczucie opadania ciała na matę i uziemienia. Pozwalamy by grawitacja robiła swoje.
Co zatem z medytacją? Można ją praktykować na wiele sposobów, jednak najpopularniejszy jest wygodny siad z prostymi plecami. Dlaczego tak? Ponieważ medytacja to też praktyka, tyle, że umysłu. Asany ćwiczą ciało, medytacja ćwiczy ducha. Dlatego wykonujemy ją zwykle w czujnej pozycji, w której nasze rozluźnienie jest czujne. W praktyce oznacza to, że raczej nie zmierzamy w kierunku drzemki, a to czasami się zdarza, gdy medytacja prowadzona jest w pozycji savasana. Oczywiście można medytować w savasanie lub innej pozycji- często medytacja kojarzy się z pozycją lotosu- jednak warto zacząć od siadu. Podczas medytacji podobnie jak w relaksacji staramy się pozostać w bezruchu dlatego decydujemy się na wygodną pozycję, która w tym bezruchu pozwoli nam pozostać czasami nawet kilkanaście minut. Oczywiście jeżeli pojawi się ból , dyskomfort czy drętwienie należy zmienić pozycję, jednak zawsze z pełną świadomością. Zatem nie drapiemy się i nie wiercimy. Staramy się pozostać w bezruchu dlatego komfort jest bardzo ważny. Podczas medytacji praktykujemy umysł. Celem nie jest całkowita pustka w głowie, a trwanie tu i teraz. To trudna sztuka ponieważ ciągły pęd, w którym żyjemy i nadmiar docierających do nas bodźców sprawiają, że takie „odpłynięcie „ i nie myślenie o przeszłości, ani wybieganie w przyszłość jest dość trudne. Z czasem praktyki będzie łatwiej osiągnąć stan rozluźnienia umysłu. Jeśli podczas medytacji myśli krążą nie tam gdzie powinny, a skupienie się rozprasza to jest to całkowicie normalne. Ważne by zauważyć ten stan i dążyć do jego naprawy. Skupienie na swobodnym oddechu czy biciu serca często bardzo pomagają w powrocie skupienia.

Medytacja pozwala nam wyciszyć emocje, uspokoić gonitwę myśli i poznać siebie. Praktyka medytacji pozwala walczyć ze stresem, łagodzi objawy depresji, pomaga w zwalczaniu bólu głowy, pomaga budować samodyscyplinę i poprawia koncentrację.
Podsumowując, zarówno medytacja jak relaksacja pozwalają się wyciszyć, zrelaksować i łagodzą stres, jednak medytacja to praktyka czynna, a relaksacja jest formą bierną. Warto praktykować obie, wtedy osiągamy najlepsze efekty.


Na koniec małe zaproszenie. Jeśli masz ochotę na wspólną medytację to w każdą sobotę o godzinie 20:00 prowadzę medytację na żywo na moim koncie na instagramie -> Simple_Life_ConceptZapraszam cię również na moje konto na YouTube i na medytację wdzięczności.Życzę wam wielu pięknych medytacji i cudownych relaksacji.

NAMASTE

36 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page