top of page
Szukaj

Oddychaj nosemOddech w jodze to bardzo ważny element. Pozwala na osiągniecie pełnej kontroli nad ciałem i umysłem.


Oddech podczas praktyki wykonujemy przez nos, zarówno wdech jak i wydech. Oczywiście jeśli wykonujemy różne ćwiczenia z pranajamy to ten oddech może przybierać bardzo różne formy, bo są to ćwiczenia, których zadaniem jest aktywacja różnych obszarów. Jednak jeśli chodzi o praktykę samą w sobie preferowany jest wdech i wydech przez nos.


Do napisania tego artykułu skłoniło mnie pytanie jakie jedna z moich uczennic zadała mi po praktyce. Chodziło o wydech przez usta, który poleciła jej znajoma. Koleżanka zasugerowała by wdech robić nosem, ale już wydech przez usta. Dziś wyjaśnię ci dlaczego raczej nie powinno się oddychać w ten sposób przez cała praktykę. Zacznijmy od tego, że kiedy wydychamy powietrze ustami to zatykamy nos. Co to oznacza? Kiedy wydech jest wykonywany przez nos nasze drogi oddechowe tracą dużo ciepła i wody odpowiedzialnej za ich nawilżanie. Częste wydychanie przez usta sprzyja stanom zapalnym dróg oddechowych, a w konsekwencji otrzymujesz „zatkany nos”. Taka sytuacja powoduje, że wdech staje się ograniczony przez „zatkanie” i dostarczamy do ciała mniej tlenu. Ogranicza to nasze zdolności fizyczne , pracę narządów wewnętrznych i zdolności umysłowe.


Kiedy wybieramy wydech przez nos to nasze mięśnie oddechowe pracują najbardziej wydajnie. Taki tor oddechu pozwala również na prawidłową pracę przepony, która jest mięśniem oddechowym. Wydech przez nos jest najbardziej fizjologiczną formą wydechu.

Oprócz tego oddech przez nos, a zwłaszcza wydech, pozwala na utrzymanie prawidłowego ciśnienia w drogach oddechowych. Sprzyja to optymalizowaniu objętości płuc i sprawia, że oddech jest wolniejszy dzięki czemu wymiana gazowa jest lepsza. Pozwala to też na optymalne wydalanie z organizmu dwutlenku węgla podczas wydechu. Wszystko to składa się na utrzymanie prawidłowej równowagi kwasowo - zasadowej w organizmie. Nieprawidłowy oddech może zaburzyć tą gospodarkę i w medycynie znane jest pojęcie kwasicy lub zasadowicy oddechowej. Te zjawiska zaburzają pH całego organizmu. Jedli wydychamy przez nos ograniczamy powstanie hiperwentylacji oddechowej i nadmiernej utraty dwutlenku węgla co jest właśnie zaburzeniem gospodarki kwasowo - zasadowej organizmu i zaburza nasze pH.
Zatem jak widzisz prawidłowy oddech ma ogromne znaczenie i wpływa na cały organizm. Oczywiście, jeśli od czasu do czadu potrzebujesz zrobić wydech ustami to śmiało, zwróć tylko uwagę by nie stało się to twoim nawykiem . Podczas wydechu ustami pozbywamy się z płuc dodatkowej objętości zalegającej, która ma chronić pęcherzyki płucne prze

d zapadaniem. W tej sytuacji następujący po takim wydechu wdech wymaga uzupełnienia tej objętości i musi być dodatkowo głębszy, a tym samym wiąże się z dodatkowym wysiłkiem . Oddech całkowicie przez nóż pozwala też dobrze ogrzać i oczyścić powietrze zanim dotrze do płuc.Wrócę jeszcze do porady, którą usłyszała moja uczennica od koleżanki. Wydech ustami często stosowany jest jako ćwiczenie oddechowe lub jako forma fizjoterapii podczas różnych schorzeń płucnych. Być może tym się zasugerowano jednak oddech naturalny oraz oddech podczas ćwiczeń powinien być przez nos. Wydech ustami stosujemy tylko w wybranych sytuacjach lub gdy prowadzone są konkretne ćwiczenia z zakresu fizjoterapii oddechu lub podczas pranajamy. Wówczas wykonujemy wyłącznie ćwiczenie oddechowe, nie ma tu dodatkowego udziału aktywności fizycznej , która jest sytuacją zwiększonego zapotrzebowania organizmu na tlen, a jego dostarczanie powinno odbywać się wówczas w sposób najbardziej skuteczny czyli przez nos. Ponadto oddech nosem w obu fazach oddechowych pozwala na uspokojenie umysły, działa wyciszające i kojąco . Zatem pamiętaj, oddech przez usta traktuj okazjonalnie. Wybieraj drogę nosa.Jeśli szukasz odrobiny wycieszenia to zapraszam cię również na YouTube gdzie pojawiła się ostatnio praktyka na stres oraz medytacja.

OdpowiedzPrzekaż dalej

117 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page